Кіотські гроші. Як «камікадзе» повертали Японії двісті мільйонів

Петро Порошенко напередодні відвідував Японію. Фото president.gov.ua

Українському уряду довелося повернути Японії  7,49 млн євро. За нинішнім курсом, це трохи більше 202 мільйонів гривень. Ще мільярд гривень невикористаних коштів під питанням.

Такі цифри озвучила виконуюча обов’язки міністра екології Ганна Вронська.

Вона нещодавно очолила Міністерство екології та природних ресурсів України, замінивши на тій же самій посаді в.о. Сергія Курикіна, якого звинуватили в спробі розкрадання грошей Кіотського протоколу на провальних закупівлях LED-світильників в січні цього року. 

Через скандали із затягування з проведенням необхідних робіт і закупівель велика частина коштів, отриманих Україною від Японії в рамках Кіотського протоколу, була невикористана. Йдеться про суму близько 1,3 млрд гривень і 35,9 млн євро, яку японські контрагенти вимагають повернути назад.  

Наразі є велика вірогідність, що якась частина від мільярду з доброї ласки японців залишиться в Україні. І державні тендери в рамках екологічних проектів продовжаться.

Аби наші урядовці вдруге не осоромилися на весь світ, ми підготували короткий аналіз попередніх зірваних торгів та рекомендації.

Коротка історія

В січні 2015 року Мінекології перейняло функції Державного агентства екологічних інвестицій. Останнє ще з часів Ставицького відоме корупційними скандалами, тож уряд вирішив його ліквідувати.

Відповідальність за освоєння «кіотських» грошей лягла на тодішнього міністра Ігоря Шевченка, який через півроку звільнить посаду через звинувачення в політичній корупції.

В рамках освоєння грошей Кіотського протоколу, міністерство повинно було витратити до лютого 2016 року близько мільярда гривень на капітальний ремонт мереж освітлення та встановлення 377 тисяч LED-світильників для бюджетних установ Києва та ще восьми областей.

Kiotsk (PDF)

Kiotsk (Text)

Обов`язок проведення тендерів ліг на міністерське державне підприємство «Українські екологічні інвестиції».

Ще в березні 2015 року дане підприємство при Шевченкові очолив Олексій Коваль. Відповідно до офіційної біографії із відділу кадрів Мінекології новий директор до Укрекоінвестицій жодного дня не працював в державних установах. Навпаки, розбудував кілька успішних бізнес-проектів.

Наприклад, Коваль є серед засновників відомої туристичної компанії «Поїхали з нами», чи розважального проекту «Ізюм юей». З 2007 року до переходу на держпідприємство працював директором компанії «Реаліст груп», яка займається нерухомістю.

За даними Реєстру судових рішень, в 2013 році директор «Реалісту» уникнув покарання  за підробку документів, тільки через закінчення строків давності притягнення до відповідальності.

Славетна українська бюрократія також відіграла свою роль у майбутньому скандалі.

«Українські екологічні інвестиції», які в 2014-2015 роках взагалі не мали досвіду з проведення тендерів, були готові до оголошення закупівель LED-світильників лише в листопаді 2015 року.

А тендерний комітет очолив теж не зовсім компетентний в організації державних торгів Коваль. 

Невідома «група осіб» vs екс-«любі друзі»

Фактично в листопаді на етапі оголошення закупівель LED-світильників стало зрозуміло: в лютому доведеться повертати кошти японцям.

Після оголошення тендеру, в Антимонопольний комітет України зайшло 10 скарг від ТОВ «Телекомунікаційні технології». Одеська компанія скаржилася на дискримінаційні умови участі, прописані організаторами задля обмеження конкуренції.

За даними «Наших Грошей» раніше співвласником «ТТ» був росіянин Андрій Адамовський, один компаньйонів сумнозвісного Юрія Іванющенка, один з головних фігурантів скандалу з відчуженням ТРЦ «Sky Mall», а також бізнес-партнер нардепа- порошенківця Олександра Грановського.

АМКУ лише частково прийняв вимоги «Технологій». До умов участі були внесені незначні зміни, тому одеська фірма звернулася до Господарського суду міста Києва з вимогами заборони ДП «Українські екологічні інвестиції» приймати та розглядати пропозиції конкурсних торгів та вчиняти будь-які інші дії щодо проведення зазначених тендерів. Суд став на сторону позивача і виніс відповідну ухвалу.

Втім Укрекоінвестиції проігнорували заборону суду. Тендерний комітет на чолі з Ковалем акцептував пропозиції в усіх 12 тендерах. Тобто, попередньо оголосив переможців тендерів.

 Вісім акцептів на суму близько півмільярда гривень зібрало маловідоме ТОВ «Агротехбуд». Про везунчика вже багато описано в журналістських розслідуваннях.

Для короткої характеристики «Техбуду» достатньо навести пряму мову прем’єра на скандальному засіданні уряду, де Яценюк оголосив в кінці січня цього року про афери в Мінекології:

«Фірма, де керівник і головний бухгалтер – це одна особа. Там відсутні будь-які матеріально-технічні засоби, які дозволяють їм виконувати цю роботу. Відсутній досвід, складські приміщення».

Врешті-решт, закупівлі LED-світильників скасували. В кінці січня Антимонопольний комітет відмінив тендери на основі тої самої судової ухвали за позовом «Телекомунікаційних технологій». 

Офіційно було зазначено, що «неможливо усунути порушення, що виникли через порушення законодавства».

В будь-якій незрозумілій ситуації беріть лікарняний

Тендерні перипетії ціною в мільярд не залишилися без уваги контролюючих органів. Головне управлінням ДФС в Києві відкрило кримінальне провадження за фактом фіктивного підприємництва ТОВ «Агротехбуд».

Під час слідства встановлено, що всі документі, які були подані на тендер до Укрекоінвестицій, були підробленими. На якому етапі знаходиться зараз провадження, податківці відмовилися повідомляти.

На скандал відреагувало і Антикорупційне бюро. НАБУ також відкрило провадження.

В ході досудового розслідування встановлено, що представники «Українських екологічних інвестицій», зловживали своїм службовим становищем та діяли у змові із службовими особами Міністерства екологі та  «Агротехбуду», таким чином, вчинивши замах на розтрату коштів.

А що уряд? В кінці січня всі провідні ЗМІ облетіла новина, що у Яценюка прийняли рішення звільнити Коваля та тогочасного голову Міністерства екології Сергія Курикіна. Така ж доля спіткала директора Департаменту кліматичної політики міністерства Владислава Вежніна.

Проте, по факту на кінець березня пішов лише Курикін. Олексій Коваль досі очолює державне підприємство, а Вежнін знаходиться на лікарняному.  

Висновки та рекомендації

Нещодавно прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що запропонує Японії витратити залишок кіотських коштів на гібридні авто для Нацполіції. 

Ідея хороша, але не хочеться, щоб через рік Україну спіткав черговий кіотський скандал із зниклими мільйонами, судами та лікарняними. Тому, ось кілька порад, які на наступних закупівлях допоможуть попередити конфліктні ситуації.

По-перше, тендер повинен проводити досвідчений замовник. Як вже зазначалося, два роки поспіль Укрекоінвестиції не  проводили торги, а тендерний комітет очолила людина з нульовим досвідом.

Тому наступний тендер має проводити центральний орган виконавчої влади, не нікому не відоме державне підприємство.

По-друге, умови участі в тендері мають бути максимально відкритими до бізнесу. Тендерний комітет Укрекоінвестицій із самого початку штучно намагався обмежити конкуренцію, через що врешті-решт отримав скарги до Антимонопольного комітету та судову тяганину.

На всі етапи проведення тендеру повинні бути залучені представники громадськості. Кіотські кошти – це не кошти Яценюка, і не кошти Курикіна, і тим більше – не Коваля. Тож на процедурах наступного тендеру мають бути присутні журналісти та експерти.

По-третє, за провалені тендери LED-світильників винні мають бути жорстко покарані. Це аксіома. На очах у всієї країни намагалися розіграти махінацію, через яку уряд Яценюка на рівному місті втратив двісті мільйонів гривень, і пошився в дурні перед всім світом.

Тому, якщо платники податків не побачать порушників на лаві підсудних, є велика вірогідність, що наступний тендер також перетвориться на фарс.    

Гліб Канєвський, Ольга Зеленяк, Центр «Ейдос»

В рамках проекту «Створення та впровадження системи моніторингу за використанням публічних коштів «Відкритий бюджет» за підтримки ЄС

Все про: Кіотський протокол, Японія, Мінекології

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.