Володимир Стельмах: НБУ зробив дефолт для народу

.

  • Стельмах розповів про помилки НБУ

За останні два роки основні економічні показники України сягнули антирекордів: впав ВВП, в три рази девальвувала гривня, а ціни вивели з гаманців українців останнє. Яких помилок дісталися керманичі і як все можна виправити, в ексклюзивному інтерв'ю "Обозревателю" розповів економіст Володимир Стельмах.

— Кабінет міністрів заклав у бюджет у курс на рівні 24,1 гривні за долар. Зараз – понад 27. Яким має бути курс національної валюти насправді?

— По-перше, 24,1 гривень за долар – це середньорічний масштаб, і його необхідно дотримуватися, бо він формує доходи бюджету. Тому може бути люфт: може тимчасово відскочити і до 22-23. Але ми маємо розуміти, що вартість іноземної валюти визначає не гривня. В нас поки що імпорт перевищує експорт і є постійна нестача доларових надходжень. Вартість долара у гривнях завищена, виходячи з паритету купівельної спроможності цих валют. Але долар – це теж товар і його нестача піднімає ціну.

Курс серйозно впливає на інфляцію, особливо через імпорт. Слава Богу, один з великих чинників, які впливають на інфляцію і курс, газ іноземного монополіста вже не є таким важелем – зменшився і об'єм, і ціна, і є вибір постачальників.

Україна – суверенна держава і має чотири національні символи: гімн, герб, флаг та гривня. Ми маємо авторитарно, на високому рівні затвердити її національний статус. Не назву, не курс, а статус. Для цього потрібна національна стратегічна програма знищення головного зла нашої економіки – тріату доларизації, тіні та корупції. Головним змістом її повинно бути забезпечення стабільності національної грошової одиниці – гривні. Спочатку потрібно визначити – так яким же є реальний курс. А для цього треба зняти усі адміністративні обмеження з валютного курсу. До речі, в Євросоюзі справжній вільно плаваючий валютний курс. В нас вже ніхто нібито його "не тримає", але все ж таки є обмеження з боку регулятора – то це мовби плаваючий, але перманентно за різних мотивів вводиться адміністративне регулювання валютного курсу.

Страница 1/2Читать продолжение

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.